Impreza

Kaskada - Oddziały Specjalne na tyłach wroga - kadra b. żołnierze oddziału Grom

Mazury - Gierłoż | wiek: 13-15, 16-18 lat

terminy / Rezerwacja online!

kododdoopiscena
KAS 124-06-202430-06-20242199
Rezerwuj
KAS 201-07-202409-07-20242599
Rezerwuj
KAS 310-07-202418-07-20242599
Rezerwuj
KAS 419-07-202427-07-20242599
Rezerwuj
KAS 528-07-202405-08-20242599
Rezerwuj
KAS 606-08-202414-08-20242599
Rezerwuj
KAS 715-08-202423-08-20242599
Rezerwuj
KAS 824-08-202430-08-20242199
Rezerwuj

..:: CO TO JEST KASKADA? CHARAKTERYSTYKA IMPREZY, PROGRAM
Kaskadą nazwano ćwiczebne operacje polskich oddziałów specjalnych, w tym komandosów na rozległych obszarach Polski pod koniec lat osiemdziesiątych. Nazwa wzięła się z "kaskadowego" wprowadzania do akcji wielu oddziałów jednego po drugim, na rozległym obszarze. Podczas ćwiczeń Kaskada symulowano wiele rozmaitych zdarzeń, którym musiały stawić czoło kilkuoosobowe grupy (sekcje) oddziałów specjalnych, działające zarówno osobno jak i większymi zespołami. Kaskada zakładała prowadzenie działań dywersyjnych na terenie wroga, na głębokim zapleczu wojsk przeciwnika jak i na własnym terenie, opanowanym już przez nieprzyjaciela, przy wykorzystaniu pomocy sprzyjającej miejscowej ludności. Działania w dużych i mniejszych aglomeracjach miejskich i w terenie. Bojowe i agenturalne, także bez mundurów - co było wtedy czymś wyjątkowym.
Na obozie zrealizujemy Mazurską Kaskadę. Przez cały obóz odbywać się będą szkolenia niewielkich oddziałów specjalnych, które będą realizować wyznaczane im zadania. Uczestnicy będą przygotowywać się do działań w ramach wielkich obozowych ćwiczeń - Mazurskiej Kaskady!
Scenariusze zajęć, ćwiczeń i Mazurskiej Kaskady opracowali byli żołnierze JW 2305, mniej wtajemniczonym znanej pod nazwą GROM. GROM to uznana na całym świecie polska jednostka sił specjalnych. Byli żołnierze GROM-u a także innych jednostek specjalnych - na przykład jednostki wojskowej 4101 - 1 Pułku Specjalnego z Lublińca będą stanowić kadrę obozu, na
dzorować realizację zajęć i prowadzić szkolenie uczestników.

..:: CHARAKTERYSTYKA OBOZU, PROGRAM
Obóz ma charakter wojskowy. Uczestnicy podzieleni na rywalizujące ze sobą sekcje poznają technikę i taktykę działania żołnierzy wodnych i lądowych jednostek specjalnych. Specjalistyczne szkolenie prowadzą instruktorzy – byli żołnierze jednostek specjalnych Grom, Formoza, 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Program obejmuje także
podstawy sztuki przetrwania w trudnych warunkach, wspinaczkę, orientację w terenie, zasady walki wręcz (skutecznej samoobrony) oraz wiele innych aspektów wojskowych działań specjalnych. Program obozu ukierunkowany jest na aspekt poznawczy, rozwój psychiki uczestników, wzrost ich sprawności fizycznej i zahartowania organizmu. Zwiększenie samodzielności i pewności siebie, wzrost dyscypliny wewnętrznej oraz umiejętności działania w grupie to dodatkowe pozytywne rezultaty udziału w obozie. Zdobyte podczas szkolenia umiejętności uczestnicy wykorzystują wkrótce w praktyce – w trakcie obozowych misji i operacji specjalnych, rajdów i manewrów, podczas których indywidualni uczestnicy jak i wydzielone odziały rywalizują ze sobą i staczają ze sobą bitwy za pomocą replik ASG i markerów paintballowych. Odbicie zakładników z rąk terrorystów? Zaminowanie mostu? Polowanie na wrogiego snajpera? Atak na ufortyfikowany obiekt? To tylko niektóre z zadań które stoją przed wami. Wszystkie zajęcia są dostosowane do wieku i możliwości fizycznych uczestników i ubezpieczane przez wykwalifikowaną i odpowiednio uprawnioną kadrę. Udział w zajęciach jest dobrowolny - uczestnicy mogą brać udział tylko w części zajęć i w dowolnym momencie mogą z nich zrezygnować, kontynuując uczestnictwo w obozie. Wszystkie zajęcia są prowadzone przez instruktorów posiadających wysokie kwalifikacje i wymagane uprawnienia.

Duża część zajęć będzie odbywać się w terenie, wokół obozu na obszarach leśnych i wodnych. Aktywne zajęcia - żeglarstwo, kajaki, rowery będą ciekawym uatrakcyjnieniem programu obozu. Wszystkie zajęcia będą dostosowane do wieku i możliwości fizycznych uczestników, będą odbywać się pod nadzorem wykwalifikowanej i doświadczonej kadry instruktorskiej.

..::
KADRA OBOZU

  Dowódcą obozu jest były żołnierz 1 Pułku Specjalnego z Lublińca (obecnie Jednostki Wojskowej Komandosów), Aleksander Kukiełka oraz jego wybrani współpracownicy.

Aleksander Kukiełka – były żołnierz 1 batalionu szturmowego a później 1 Pułku Specjalnego. Służył w jednostce na różnych stanowiskach od dowódcy Grupy Specjalnej do starszego instruktora. Absolwent Szkoły Chorążych Wojsk Zmechanizowanych kierunek Działania Specjalne. Podczas 26 lat służby w Polskich Silach Zbrojnych. Uczestnik kilku misji zagranicznych. Miedzy innymi w Kambodży, Syrii i Iraku. Instruktor survivalu i strzelectwa. Strzelec dynamiczny. Zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich zawodach strzeleckich. Pedagog, prowadzący szkolenia z survivalu, taktyki, medycyny pola walki, nawigacji lądowej i łączności.

 
Współpraca
Naval (Paweł Mateńczuk)
były operator jednostki GROM
Przez 14 lat był operatorem GROMU. Połowę tego czasu spędził na misjach zagranicznych, biorąc udział w akcjach bojowych. Odznaczony wielokrotnie, m.in: Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego dla wybitnie zasłużonych w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia. Wyróżniony również Złotą Odznaką GROMu, która dla żołnierzy GROM jest najwyższym zaszczytem.  Postać Navala stanowi jeden z dwóch pierwowzorów postaci operatora GROMu, w którą może wcielić się gracz w grze komputerowej Medal of Honor: Warfighter. Lista posiadanych przez niego uprawnień, odbytych szkoleń, zaliczonych specjalistycznych kursów jest tak długa, że nie ma tu miejsca aby je wymienić. O służbie Navala w jednostce GROM możecie przeczytać w kilku fascynujących książkach które napisał.

..:: ROZPOCZĘCIE I ZAKOŃCZENIE
Gierłoż - Ośrodek Księżycowy Dworek. Rozpoczęcie 1 dnia od godz. 16.00, zakończenie ostatniego dnia do godz. 10.00.

..:: CENA ZAWIERA
Zakwaterowanie - zakwaterowanie w pawilonach hotelowych w pokojach 2, 3 i 4 osobowych (w każdym pokoju łazienka - wc i prysznic, telewizor) oraz w dużych domkach-bungalowach (w każdym łazienka - wc+prysznic). Część noclegów możliwa w terenie. Wyżywienie - całodzienne w stołówce ośrodka od kolacji pierwszego dnia do śniadania ostatniego dnia. Część wyżywienia w terenie w formie racji wojskowych. Kadra - wykwalifikowani instruktorzy, wychowawcy. Ubezpieczenie - NW. Sprzęt - potrzebny do realizacji programu, w miarę potrzeb. Realizację programu w blokach zajęciowych, z podziałem na grupy.  Sprzęt potrzebny do realizacji zadań.

..:: ZA DODATKOWĄ OPŁATĄ
Dojazd autokarem lub pociągiem. Program Dodatkowe Atrakcje. Obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 2 PLN/os oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy - 2 PLN/os.

..:: DOKUMENTY, GŁÓWNE WYMAGANIA
Grupy wiekowe: 13-15 lat, 16-18 lat, >18 lat. Zgłoszenie uczestnictwa-umowa, karta kolonijna ze zgodą rodziców (wzory w biurze). Legitymacja szkolna.

..:: NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ
Wyżej wymienione, wypełnione dokumenty, ubranie przeciwdeszczowe i terenowe, buty sportowe (adidasy, trampki), sandały do ochrony stóp w wodzie, strój kąpielowy, dres, polar itp., środki na komary, krem UV, przybory do szycia, latarkę (oraz zapas baterii), kompas, zegarek, zeszyt, ołówek, długopis, gumkę i linijkę, mały plecak na wycieczki terenowe, czapkę z daszkiem, rękawiczki żeglarskie lub skórzane (nie ocieplane - ochrona rąk przed liną). Prosimy o zaopatrzenie uczestników w podstawowe leki (przeziębienie, ból gardła, uczulenia, środki na oparzenia słoneczne). Śpiwór i karimatę. Kaucja zwrotna 50 zł.

..:: UWAGI
Nie odpowiadamy za ukradziony, utopiony lub zagubiony bagaż - zalecamy uczestnikom jego dodatkowe ubezpieczenie.


Zajęcia linowe


Czarna taktyka - ćwiczymy szturmowanie budynków

Czy uda się ocalić zakładnika?

Snajperzy po akcji

..:: PROGRAM
Scenariusze zajęć, ćwiczeń i Mazurskiej Kaskady opracowali wspólnie z przedstawicielami Wandrusa byli żołnierze słynnej jednostki polskich wojsk specjalnych GROM - "Naval" - Paweł Mateńczuk oraz Andrzej Nowak. GROM to uznana na całym świecie polska jednostka sił specjalnych. Byli żołnierze GROM-u będą stanowić kadrę obozu, nadzorować realizację zajęć i prowadzić szkolenie uczestników.

Część szkoleniowa: to codzienna realizacja obozowego programu szkolenia.
Część manewrowa:
rajdy, misje i operacje specjalne, wyprawy, gry terenowe na lądzie i wodzie, w trakcie których wykorzystamy w praktyce zdobyte podczas szkolenia umiejętności. Część szkoleniowa i manewrowa przeplatają się ze sobą.
Kaskada: to szereg operacji specjalnych podczas obozu, zakończonych dwudniowymi manewrami wodno-lądowymi.
Polowanie na kadrę: będzie sprawdzianem Waszych umiejętności zdobytych podczas obozu. Podczas wyjątkowej operacji specjalnej Waszym celem będzie odnalezienie i pokonanie snajpera z jednostki specjalnej. Do tego celu konieczne będzie współdziałanie wielu sekcji i oddziałów. Odpowiednie zaplanowanie całej operacji, użycie dostępnych sił i środków, takich jak patrole na quadach, desanty z motorówek, czy wykorzystanie do patrolowania dronów będą elementem tej emocjonującej rozgrywki. Kto zwycięży?

Dodatkowe aktywności obozowe: rejsy żeglarskie, wyprawy rowerowo-kajakowe, gry i zawody sportowe, wyjścia na plażę i kąpielisko.

Część szkoleniowa - program szczegółowy
1. Planowanie i przygotowanie operacji specjalnych.
2. Pierwsza pomoc przedmedyczna • ocena miejsca zdarzenia, korzystanie z zabezpieczeń ratownika (rękawiczki, maseczki itp)

  wstępna ocena poszkodowanego, udzielanie pomocy: sztuczne oddychanie, resuscytacja, krwotoki, wstrząsy, urazy kręgosłupa, złamania i zwichnięcia, bandażowanie
3. Elementy szkolenia militarnego oddziałów specjalnych.
nawiązywanie łączności: znaki semafora, mors, sposoby posługiwania się ukfką zaawansowane sposoby łączności - wifi (wykonanie przez zespół anteny, nawiązanie łączności z serwerem i pobranie z niego danych) sposoby szyfrowania treści przekazywanych od podstawowych do zaawansowanych podsłuchy, mikrokamery - sztuka inwigilacji przeciwnika
Czarna taktyka - czyli sposoby prowadzenia działań wojskowych, policyjnych i antyterrorystycznych w warunkach miejskich:
w pomieszczeniach i budynkach • taktyka poruszania się oddziałów w korytarzach i pomieszczeniach odbijanie zakładników.
Zielona taktyka - czyli działania w terenie niezurbanizowanym, szczególnie leśnym:
maskowanie terenoznawstwo rajdy za linie wroga i zasadzki szyki piechoty działania nocne i piesze patrole. • przerzut i desantowanie z jednostek pływających i przeprawowych holowanie ładunków, pontonów i tratw budowa schronień i maskowanie skryte podchodzenie i obserwacja pokonywanie przeszkód wodnych przy użyciu dostępnych środków przeprawowych  budowa środków przeprawowych z podstawowych materiałów (deski, gałęzie, dętki, liny) pływanie w szyku podchodzenie do brzegu i przekraczanie plaży zdobywanie baz i środków transportu przeciwnika zwiad i rozpoznanie • skryte poruszanie i pokonywanie odcinków wodnych i lądowych

4. Elementy samoobrony i sztuki walki. • Ćwiczymy proste, mało skomplikowane techniki, łatwe w zastosowaniu, nie wymagające wysiłku fizycznego ani dużej sprawności fizycznej, tak aby małym wysiłkiem obezwładnić napastnika lub zmusić go do ucieczki.
5. Strzelanie taktyczne i sytuacyjne z różnych rodzajów broni paintball (broń na kulki z farby) łuki karabinki pneumatyczne • asg • strzelanie na strzelnicy wojskowej
6. Podstawy technik wysokościowych – zajęcia linowe zakładanie stanowisk  • zjazdy po linie pionowej i skośnej pokonywanie pionowych i poziomych przeszkód terenowych przy pomocy lin, linowych mostów, siatek z lin wspinaczka przy użyciu drabinek sznurowych i speleologicznych,
7. Survival wybór miejsca, budowa i zabezpieczenie bazy budowa szałasów legowisk z zastosowaniem podręcznych środków – np. z zastosowaniem płacht biwakowych i pałatek zdobywanie i przygotowywanie pożywienia - co truje a co jadalne  sposoby pozyskiwania i uzdatniania wody rozpalanie ognisk - metody rozpalania, rodzaje ognisk, sposoby gaszenia i zabezpieczania
8. Topografia i terenoznawstwo. wyznaczanie kierunków świata (mrowisko, pojedyncze drzewo, mech, słońce itp.) podstawy posługiwania się mapą i kompasem wyznaczanie azymutu nauka wykonywania szkiców przebytej drogi i terenu - w tym wykonanie planu terenu z uwzględnieniem skali znaki patrolowe
9. Jazda na quadach, użycie markerów paintballowych i broni asg będzie elementem obozowych szkoleń, zajęć, operacji specjalnych i manewrów terenowych. Wszyscy uczestnicy otrzymają do dyspozycji sprzęt i liczbę kulek wystarczającą do przeprowadzenia planowanych zadań.


Część manewrowa i Kaskada - program szczegółowy
Ze zrozumiałych względów o szczegółach dowiecie się dopiero na obozie, podczas planowania operacji lub czytania rozkazów operacyjnych...


Dodatkowe aktywności obozowe:

rejsy żeglarskie, wyprawy rowerowo-kajakowe, gry i zawody sportowe, wyjścia na plażę i kąpielisko


Program może ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych (złe warunki atmosferyczne lub niesprzyjające warunki do prowadzenia poszczególnych zajęć itp.). W zamian zostanie zrealizowany program możliwy do wykonania. W przypadku wypraw, czasem nawet 24 godzinnych, śpimy w warunkach polowych i korzystamy z suchego prowiantu.

Kaskada - wyprawy, rajdy i operacje specjalne
To szereg różnorodnych akcji w okolicach obozu, w bliższym i dalszym terenie, na lądzie i na wodzie. W ich trakcie  uczestnicy, podzieleni na oddziały, wypełniają rozmaite zadania. Zdobywają teren lub umocnione punkty oporu bądź ich bronią, „eliminując" przeciwnika przy pomocy asg lub markerów paintballowych. Dokonują operacji desantowych na wyspy, rajdów zwiadowczo-dywersyjnych na teren wroga, wykrywają snajperów, poszukują szpiegów i dywersantów. W trakcie tych operacji uczestnicy przemieszczają się przy pomocy różnych przydzielonych środków transportu, takich jak quady, motorówki, budują zamaskowane punkty oporu i schronienia, pokonują przeszkody terenowe, przeprawiają się przez kanały, rzeki, jeziora. Podczas tych działań w praktyce wykorzystujemy wszystkie nabyte w trakcie szkolenia umiejętności.

..:: DOJAZD ZORGANIZOWANY
Za dopłatą, pociągiem lub autokarem z opiekunem, z kilkunastu większych miast w Polsce.

Galeria imprezy