Rejs żeglarski turystyczno-stażowy Zatoka Gdańska-Zalew Wiślany - szczegółowy program

Ramowy program rejsu turystycznego (mapka niżej)
Niniejszy program jest wyłącznie przykładem rozplanowania rejsu i nie należy go traktować jako obowiązującego „rozkładu”. Trasa ustalana jest na bieżąco i realizowana w zależności od pogody. Wariant: Gdańsk-Hel-Elbląg.

Niniejszy program jest wyłącznie przykładem jednej z wielu możliwości rozplanowania rejsu i nie należy go traktować jako obowiązującego „rozkładu”. Trasa ustalana jest na bieżąco i realizowana w zależności od pogody.
dzień 1Gdańsk, Górki Zachodnie. Przyjazd uczestników, podział załóg. Zakup prowiantu,  przeszkolenie załogi, podział na wachty. Sprawdzian pływacki.
dzień 2Gdańsk-Sopot-Hel. Wypływamy na Zatokę Gdańską. Po drodze mijamy Port Północny. Po drodze cumujemy do nowo otwartej w 2011 roku Mariny Sopot przy najdłuższym drewnianym molo w Europie. Wychodzimy na spacer po Sopocie i na plażę. Wieczorem cumujemy na Helu.
dzień 3Hel-Jastarnia. Rano wspólne wyjście na plażę, wizyta w Fokarium, na latarni morskiej, po południu wypływamy na Zatokę Gdańską. Wieczorem dyskoteka lub szanty w tawernie.
dzień 4Jastarnia-Kuźnica-Puck. Po rannym plażowaniu po południu wypływamy na Zatokę Gdańską. Po drodze cumujemy w przepięknym porciku rybackim Kuźnica, gdzie Półwysep Helski jest najwęższy.
dzień 5
Puck-Gdynia. Żeglujemy po Zatoce Gdańskiej. Spacer po Gdyni - zwiedzamy Oceanarium, Błyskawicę, Dar Pomorza.
* Ewentualnie pływanie nocne: Gdynia-Gdańsk Marina na Starym Mieście.
dzień 6Gdynia-Gdańsk Stare Miasto. Cumujemy w samym centrum gdańskiej starówki. Wychodzimy na spacer i zwiedzanie. Zwiedzamy Muzeum Morskie, Żuraw,
W sierpniu barwny Jarmark Dominikański
dzień 7Gdańsk Stare Miasto-Rybina-Krynica Morska. Wypływamy na Zatokę Gdańską i płyniemy w kierunku Przekopu Wisły w Świbnie. Wpływamy na rzeki Wisłę, Szkarpawę. Przy sprzyjającym wietrze cały czas na żaglach. Po drodze na Zalew zabytkowa śluza Gdańska Głowa, mosty zwodzone, obrotowe i pontonowe w Drewnicy i Rybinie. Wieczorem docieramy na wody Zalewu Wiślanego.
* Ewentualnie pływanie nocne: Osłonka-Krynica Morska.
dzień 8Krynica Morska-Frombork. Do południa idziemy na plażę, po drodze wchodząc na latarnię morską. Po południu żeglujemy po Zalewie Wiślanym.
dzień 9Frombork-Tolkmicko-Piaski. We Fromborku zwiedzamy zabytki pamiętające Mikołaja  Kopernika - m.in. Katedrę i Planetarium. Po południu wypływamy do Tolkmicka.
* Ewentualne pływanie nocne: Tolkmicko-Piaski.
dzień 10Piaski-Nowa Pasłęka. Do południa idziemy na plażę. Po południu żeglujemy po Zalewie Wiślanym, zawijamy do ostatniego polskiego portu na wschodzie - Nowej Pasłęki. Wpływamy na rzekę Pasłękę i dopływamy do portu Dom Rybaka.
dzień 11Nowa Pasłęka-Sztutowo-Kąty Rybackie. Żeglujemy po Zalewie Wiślanym. Wpływamy na rzekę Wisła Królewiecka. Jedziemy kolejką wąskotorową wzdłuż Jantarowego Szlaku. Starsi uczestnicy rejsu zwiedzają Muzeum b. obozu koncentracyjnego.
* Ewentualne pływanie nocne:  Kąty Rybackie-Suchacz.
dzień 12Kąty Rybackie-Tolkmicko. Zwiedzamy Muzeum Zalewu Wiślanego w Katach Rybackich. Żeglujemy po Zalewie Wiślanym. Wpływamy na Zalew Wiślany.
dzień 13 Suchacz-Elbląg. Rano odbywa się chrzest żeglarskich nowicjuszy. Po południu wypływamy na Zalew Wiślany. Wieczorem wypływamy z Suchacza na wody Zatoki Elbląskiej, rzekę Elbląg i po przejściu mostu pontonowego w Nowakowie dopływamy do Elbląga. Ognisko pożegnalne.
dzień 14Elbląg. Klar jachtów, zakończenie rejsu i wyjazd uczestników.
Uwagi

W trakcie rejsu nie spędzamy całego czasu na żeglowaniu. Jest czas na wycieczki, kąpiele, wędkowanie, opalanie, wyjście do miasta itp.
W przypadku wypłynięcia do Bałtijska i Kaliningradu odwiedzamy mniej portów na Zatoce i Zalewie Wiślanym.

* Pływania nocne realizujemy w zależności od zezwalających na nie dokumentów jachtów oraz zmieniających się przepisów regulujących żeglugę.   
        


Mapka przykładowej trasy rejsu